BP Raporu: Dünya’da en çok doğalgaz rezervi İran’da

0
800 views

Dünya’nın en büyük akaryakıt şirketlerinden BP 2017 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu yayımladı.

Enerji Enstitüsü’nde yer alan haberde, BP’nin Raporuna göre dünyada en çok doğalgaz rezervi’nin İran’da bulunduğu bildirildi. Tahmin edilen miktarsa geçen yılın rakamlarına göre tam 33,5 trilyon metreküp.

Rapora göre en fazla doğalgaz üretimi ise ABD’de yapılıyor. Üretim miktarıysa 749,2 milyar metreküp olarak açıklandı. BP 2017 Dünya Enerji İstatistik Görünümü Raporu dünyada kanıtlanmış rezerv miktarının 186,6 trilyon metreküp olduğunu kaydetti. Bu miktarınsa 50 yıl yeteceğini ifade etti.

Doğalgaz rezervleri bakımından en zengin bölge Ortadoğu olarak belirlendi. Ortadoğu’daki rezerv miktarı 79,4 trilyon metreküp olarak açıklandı. Bu rakam toplam rezervin yüzde 42,5’lik bölümünü teşkil etti. Avrupa ve Avrasya’daki rezerv miktarı ise 56,7 trilyon metreküp olarak kayda geçti. Rezerv bakımından en fakir bölge Güney ve Orta Amerika olarak tespit edildi. Söz konusu bölgedeki rezerv miktarının 33,5 trilyon metreküp olduğu tahmin edildi.

Ülke bazındaki değerlendirmede doğalgaz zengini ülkenin İran olduğu, ülkedeki rezervin 33,5 trilyon metreküpü bulduğu ifade edildi. İran’ı sırasıyla Rusya ile Katar izledi. Rusya’daki rezervlerin 32,3 trilyon metreküp, Katar’daki doğalgaz rezervinin ise 24,3 trilyon metreküp olduğu raporda yer aldı.

Doğalgaz üretim verilerine bakıldığında, üretimde lider olan ülke ABD oldu. Ülkede üretilen miktar 749,2 milyar metreküpü buldu. Bu da 2016’da arz edilen toplam gaz miktarının yüzde 21’inin ABD tarafından üretildiğini kanıtladı.

Doğalgaz üretiminde ABD’yi Rusya ve İran takip etti. Rusya’nın ürettiği doğalgaz miktarı 579,4 milyar metreküpü gösterdi. İran ise 202,4 milyar metreküpte kaldı.