Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz

0
437 views

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, Türkiye – Ukrayna YDSK Toplantısı sonrası imza töreni ve sonrasında basın toplantısında konuşuyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada, “Ukrayna ile ilişkilerimizi güçlendirmeye devam edeceğiz.Ukrayna’dan ülkemize gelen turist sayısı 2018 yılında 1 milyonu aşmıştır.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Kırım’ın yasa dışı ilhakını tanımadığımızı ve tanımayacağımızı tekraren vurguladık. Ülkemiz, Ukrayna’daki reform sürecini gönülden desteklemektedir. Reformların başarıya ulaşması, tüm bölgenin yararına olacaktır. Ukrayna’nın doğusundaki çatışmaların da bir an evvel barışçıl ve diplomatik yöntemlerle çözüme kavuşmasını temenni ediyoruz. İkili ve heyetler arası görüşmelerimizde bölgesel sorunları da ele alma fırsatımız oldu. Bu vesileyle Ukrayna’nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunmasına dair tutumu güçlü bir şekilde yineledik. 15 Temmuz’un ardından Ukrayna makamları, dostluğumuzun gereğini yaparak desteklerini göstermişlerdir Önümüzdeki dönemde de Ukrayna’daki FETÖ varlığının tümüyle ortadan kaldırılması için iş birliğimizin devam edeceğine inanıyorum.”