Diyarbakır Sur yeniden inşaa ediliyor

0
926 views

Diyarbakır’da terör örgütü PKK üyelerinin saldırılarında ağır hasar gören tarihi Sur ilçesini yeniden inşa edecek büyük projelerin temeli atıldı.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bakanlığının Diyarbakır Sur’da düzenlediği “Toplu Temel Atma Töreni”ne katıldı. Törene Başbakan Binali Yıldırım da video konferans yöntemiyle bağlanarak vatandaşlara hitaben bir konuşma yaptı.
Başbakan Binali Yıldırım, video konferans yöntemiyle bağlandığı törende, “Yapılan çalışmalar terör örgütünü rahatsız ediyor” dedi.
Başbakan Yıldırım, altyapının tamamen yenilenmesi, yıkılan binaların yerine yenilerinin yapılması ve hak sahiplerinin uğradıkları mağduriyetlerin giderilmesi için de hükümetin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının, Başbakanlık Toplu Konut İdaresinin (TOKİ) yoğun bir şekilde çalışmalara devam ettiğini aktardı.
Ankara’dan Diyarbakırlı vatandaşlara selam gönderen Başbakan Yıldırım, şöyle konuştu:
“Yapılan bu çalışmalar elbette terör örgütünü rahatsız ediyor, bunu da biliyoruz. Ama onlar rahatsız olacakları kadar olsunlar, yeter ki milletimiz bir olsun, beraber olsun, kardeş olsun. Düşmanlarımız sevinmesin. Türkiye’nin birliğine, beraberliğine, kardeşliğine zarar vermek için bütün şer güçler bir araya gelmiş vaziyette. Biri, üçü, beşi her koldan saldırıyor ama onların hesap edemediği bir şey var; o da bu milletin istiklal aşkı, memleket aşkı, bayrak aşkı. Bin yıllık bu topraklardaki birlikteliğimizi hiçbir şer güç bugüne kadar bozamadı, bundan sonra da bozamayacak. İnşallah bu badirelerden de çıkacağız.”
Yıldırım, bölgenin süratle kayıplarını telafi edeceği ve geleceğe yönelik projelerle daha çok iş birliğini, kardeşlikleri, dostlukları daha fazla artıran, düşmanlıkları ortadan kaldıran bir anlayışla yola devam edeceklerini vurguladı.
Diyarbakır’a yönelik projelere işaret eden Yıldırım, Diyarbakır’ın yeniden ihyası, yeniden kalkınması ve terörün sebep olduğu tahribatların ortadan kaldırılması için başlatılan seferberlik, cazibe merkezi ve kalkınma projesi kapsamda ilk adımın atıldığına dikkati çekti.

“Kardeşliğin en güzel örneği”

Binali Yıldırım, Diyarbakırlı vatandaşlara Ankara’dan selam gönderirken, “İşte bu, kardeşliğin en güzel örneğidir. Doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle bir olmuş, beraber olmuş, kaynaşmış güçlü Türkiye’ye evelallah kimse bir şey yapamaz.” değerlendirmesinde bulundu.

“Ne söz vermişsek, tek tek yerine getiriyoruz”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki de Başbakan Yıldırım’ın, üç ay önce gerçekleştirdiği Diyarbakır ziyaretini hatırlattı.
Bakan Özhaseki, “Sayın Başbakanım, sizinle beraber geldiğimizde zaten birçok alanda temeller atmıştık. Bugün yine ikinci etap temelleri atıyoruz. İnşallah bir sene sürmeden, bütün bu temellerini attığımız yerlerin açılışını birlikte gelip yaparız. Sizinle geldiğimizde ne söz vermişsek o sözleri tek tek yerine getiriyoruz.” ifadelerini kullandı.
Başbakan Binali Yıldırım’ın da video konferans yöntemiyle bağlandığı törene, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Ebubekir Bal ve Galip Ensarioğlu, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ergün Turan, Türk İş Genel Başkanı Ergün Atalay, İçişleri Bakanlığınca Kanun Hükmünde Kararname (KHK) kapsamında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkan Vekili olarak görevlendirilen Cumali Atilla ile diğer ilgililer ve çok sayıda vatandaş katıldı.