‘Gazprom’dan yakında Türkiye ile ilgili bir haber alabiliriz’

0
3.190 views
Görsel;vm.ru/Haber Sputnik

Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Aleksey Meşkov, Türkiye ile yoğun çalışmalar yürüttüğünü belirttiği Gazprom’dan yakın zamanda bu çalışmaların sonuçlarıyla ilgili bir haber alınabileceğini söyledi.

 

Meşkov, Sputnik’e demecinde, “Gazprom, Türk partnerlerle Türk Akımı projesinin inşaatı hakkında yoğun çalışmalar yürütüyor. Yakın zamanda haberler alacağımızı umuyorum” dedi.

Meşkov’un bu açıklaması, ‘Türk Akımı için hükümetlerarası anlaşmanın yakında imzalanabileceği’ yorumlarına neden oldu. Zira Rusya Enerji Bakanı Aleksandr Novak, Türk Akımı ile ilgili hükümetlerarası anlaşmayı, 9-13 Ekim’de İstanbul’da düzenlenecek Dünya Enerji Kongresi’ne kadar hazırlamak şeklinde bir görevleri olduğunu belirtmişti.

PUTİN VE ERDOĞAN’IN DÜNYA ENERJİ KONGRESİ’NDEKİ GÖRÜŞMELERİNDE BAZI BELGELER İMZALAYACAĞI BELİRTİLMİŞTİ

Kremlin’den yapılan bir açıklamada ise Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Dünya Enerji Kongresi kapsamında gerçekleştirecekleri görüşmede bazı belgeler de imzalayacağı kaydedilmişti.

Diğer taraftan Meşkov, Rusya ve Türkiye ortak stratejik planlama grubunun da öngörülebilir bir gelecekte bir araya geleceğini belirtip bu grubun toplanması önünde siyasal bir engel olmadığını söyledi.