“Dünya’daki Çam Balı’nın Yüzde 90’ı Türkiye’de Üretiliyor”

0
790 views

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü FAO ile Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK verilerine göre, dünya bal üretiminde Türkiye Dünya ikincisi oldu. 

Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından uygulamaya konulan Bal Ormanı Eylem Planı meyvelerini vermeye başladı. Eylem planıyla birlikte ülkemiz bal üretiminde Dünya 2.si oldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) tarafından 2013-2017 yıllarını kapsayan Bal Ormanı Eylem Planı ile Türkiye bal üretiminde söz sahibi oldu. Eylem planı çerçevesinde 2017 yılına kadar 270 adet bal ormanı kurmayı hedefleyen Bakanlık bu hedefi şimdiden aşarak 286 adet bal ormanı tesis etti.

Ülkemizin bal üretim miktarı ile kovan başına düşen bal verimini artırmak ve arıcılık sektörünü desteklemek maksadıyla Bal Ormanları Projesi’ni hayata geçiren Orman ve Su İşleri Bakanlığı projenin meyvelerini almaya başladı.

“Dünya’daki Çam Balı’nın Yüzde 90’ı Türkiye’de Üretiliyor”

Bu ormanların tesis edilmesi neticesinde 2015 yılı sonu itibariyle ülkemizdeki kovan sayısı 7 milyon 710 bin adete, bal üretimi de 108 bin tona yükseldi. Dünyadaki çam balı üretiminin yüzde 90’ını gerçekleştiren Türkiye ürettiği balla Dünya 2. si oldu.

Ülkemiz Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, dünya bal üretiminde Çin’in ardından ikinci sıraya yükseldi. Böylece bal ihracatı da son 5 yılda 5 kat arttı. 5 yılda yaklaşık 18 bin ton bal ihracat eden Türkiye, bu balların yarısını ABD’ye gönderdi.

Bakan Eroğlu; Bundan Sonra da Arıcılarımızın Yanında Olacağız

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu Bakanlık olarak bal üretimi konusuna büyük bir hassasiyet gösterdiklerini kaydederek şunları söyledi:

“Ülkemiz tabiatı oldukça zengin durumda. Biz Bakanlık olarak bu zenginliği ülke ekonomimize katkı sağlar hale getirmek için yeni projeler geliştirmeye başladık. Uygulamaya koyduğumuz Bal Ormanı Eylem Planı ile tam 286 adet orman tesisi ederek arıcılarımızın hizmetine açtık. Şükürler olsun bu projemizin meyvesini aldığımızı görüyoruz. Şimdi hedefimiz bal üretiminde Dünya sıralamasında 2. olan ülkemizi bal ihracatında en üst seviyeye çıkarmak olacak. Biz bu güne kadar olduğu gibi bundan sonra da arıcılarımızın yanında olacağız.”