Elektrikli bisikletle sinekle mücadele

0
547 views

Bursa Büyükşehir Belediyesi 17 ilçede 50 bin üreme kaynağında etkin olarak sinek ve haşereyle mücadele ediyor. Halk ve çevre sağlığını gözeten çalışmalar kapsamında bu yıl uygulanmaya başlanan elektrikli bisikletle ilaçlama, Türkiye’de ilk kez Bursa’da uygulanıyor.

Sinekle mücadelede Elektrikli Bisiklet dönemi

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından tüm yıl boyu mevsime ve zararlının yaşam döngüsüne bağlı olarak 17 ilçede 50 bin sivrisinek üreme kaynağında ve karasineğin olabileceği tüm noktalarda etkin olarak sürdürülen ilaçlama çalışmaları, hız kesmeden devam ediyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ilaçlama çalışmaları, 234 personel ve 94 ilaçlama aracını kapsayan Türkiye’nin en büyük ilaçlama kadrosu ile Bursa’da sürdürülüyor.
Sivrisinekle mücadelede yaklaşık 50 bin larva üreme noktası Mart ayı başından bu yana 15 gün aralıklarla ilaçlanmaya devam ediliyor. Karasinek ilaçlaması olarak da il genelindeki karasinek üreten tüm çöp konteynerleri, ahırlar ve benzeri alanlar haftada 2 kez ilaçlanıyor.

Bursa’da bir ilk

İlaçlama hizmetleri kapsamında ilk kez bu yıl kadroya katılan motorize ilaçlama ekipleri de ilaçlama hizmetlerinin daha kısa zamanda daha çok noktada gerçekleştirilmesine olanak sağlıyor. Elektrikle çalışan ve yanlarında ilaçlama tankı bulunan çevre dostu bisikletlerle tüm sokak aralarındaki karasinek üreme noktaları sık sık ve daha pratik bir şekilde ilaçlanıyor. Tüm Türkiye’ye örnek teşkil eden ve halen 14 farklı noktada çalışmalarını sürdüren elektrikli bisikletli ilaçlama ekibinin sayısının da zamanla arttırılması hedefleniyor. Büyükşehir Belediyesi’nin daha yaşanabilir şehir Bursa’yı oluşturma hedefi doğrultusunda, halk sağlığını önemseyen bu çalışmayla karbon emülsiyonunun düşürülmesi ve çevre sağlığının korunması amaçlanıyor.