Ev hanımları YIL-MEK’te meslek öğreniyor bölgesel ekonomiye güç katıyor

0
632 views

YIL-MEK Namazgah Kurs Merkezi’nde keçe dokumacılığı eğitimi alan kadınların yaptığı bir birinden güzel çalışmalar göz kamaştırıyor.

Yıldırımlı kadınları meslek sahibi yaparak üretime dahil etmek için 42 kurs merkezi ve 80 branşta meslek edindirme kursları düzenleyen YIL-MEK bünyesinde faaliyet gösteren keçe kursuna katılan kadınların el emeği göz nuru çalışmaları göz kamaştırıyor. Kadınların tasarım yeteneklerini geliştirdikleri kursta; keçeden seccade, yaygı, yolluk, çanta, tablo yapımı öğretiliyor. Haftanın iki günü verilen eğitimde Türk el sanatlarında büyük bir öneme sahip ‘keçe’nin özellikleri, nasıl işleneceği, renk bilgisi konuları detaylı anlatılıyor.

KADINLARA ALTIN BİLEZİK

Her zaman yeni ufuklar açmayı hedefleyen projeleri ile Yıldırımlıların hem sanata hem de sosyal yaşamına katkı sağladıklarını belirten Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Belediye olarak en büyük hedefimiz ilçemizi kültür, sanat ve ekonomik olarak geliştirmek yarınlara hazırlamaktır. Her yaş ve her kesimden insanın kendisini ilgilendiren bir faaliyet bulabileceği program zenginliğiyle YIL-MEK ilçemizin gururu haline geldi. Gençlerimizi sosyal hayatın içerisinde kültür ve sanat etkinlikleriyle buluşturmak için çok sayıda organizasyonlar yapıyoruz. Sosyal sorumluluk projelerimiz çerçevesinde açtığımız kurslarla insanların boş zamanlarını en iyi şekilde değerlendirebileceği ve sanatsal yönlerini daha iyi geliştirecekleri imkânları ortaya koymaya çalışıyoruz. Ayrıca özellikle ev hanımlarına yönelik kurslarımız ile onları hem sosyal hayatın içine çekiyor, hem de meslek sahibi olmalarına yardımcı oluyoruz” ifadelerini kullandı.