“Yeryüzü cehennemi”nin yaşandığı Doğu Guta’da dünya katliamı sessizce izliyor

0
531 views

Suriye’de Doğu Guta’da trajedi yaşanıyor. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Doğu Guta’yı “yeryüzü cehennemi” olarak tanımladı. Doğu Guta’da son 3 gün içerisinde yaşamını yitirenlerin sayısı 310’u geçti. BM Güvenlik Konseyi’nin toplantıya çağıran Rusya, “Doğu Guta’daki durumdan teröristleri destekleyen ülkeler sorumlu” açıklaması yaptı.

Suriye’nin başkenti Şam’ın doğusundaki Doğu Guta pazar’dan bu yana, yedi yıldır süren iç savaşın en yoğun bombardımanlarından birine sahne oluyor. Sriye ordusu, roketle, tankla, topla vuruyor; havadan bombalıyor.

400 bin kişinin yıllardır kuşatma altında yaşadığı Doğu Guta’ya helikopterlerden varil bombaları atalıyor.

“Sınır Tanımayan Doktorlar” örgütü üç günde 17 hastanenin vurulduğunu açıkladı. Bombardımana katılan uçaklar arasında çok sayıda Rus jetinin de olduğu iddia ediliyor.

Birleşmiş Milletler, hastaneleri ve sivil altyapıları hedef alan saldırıları kınadı. Bu tür saldırıların “savaş suçu” olduğu uyarısında bulunan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, Doğu Guta’da çatışmaların hemen ve tamamen askıya alınması çağrısı yaptı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Doğu Guta’yı “yeryüzü cehennemi” olarak tanımladı.

Uluslararası Kızılhaç, özellikle yaralıların tedavisi için bölgeye insani yardım ulaştırılması gerektiğini belirterek çağrıda bulundu.

Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nı toplantıya çağırdı. İsveç ve Kuveyt, Konsey’e, Suriye’de bir aylık ateşkes öngören bir tasarı sundu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Şam kırsalındaki Doğu Guta’da yaşanan gelişmelerden teröristleri destekleyen ülkelerin sorumlu olduğunu iddia etti. BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura, tasarının alternatifinin olmadığını söyledi.

 

ntv.com