Yıldırım Belediyesi asfalt, bordür ve parke taşını kendi tesislerinde üretiyor.

0
5.920 views

Cadde ve sokaklardaki bakım, onarım çalışmalarını sürdüren Yıldırım Belediyesi, asfalt, parke, bordür ve engelli taşı uygulama çalışmalarıyla şehri modern bir yapıya kavuşturmaya devam ediyor.

Şehir estetiğine yönelik çalışmalarıyla cadde ve sokakların çehresini değiştiren Yıldırım Belediyesi, ilçedeki 69 mahalledeki kaldırım ve parke yollarda yerinden oynayan taşları kaldırarak yerine yenilerini yerleştiriliyor.

Öte yandan asfaltlama, yama ve kaplama çalışmalarıyla hem yollarda kalite standartlarını yükselten Yıldırım Belediyesi, hem de yol şartları nedeniyle yaşanması muhtemel trafik kazası riskini en aza indiriyor. Yıldırım Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, yapılan tespitler ve vatandaşlardan gelen talepler doğrultusunda nokta tamir konusunda çalışmaya devam ediyor. İşletmelerin yoğun olduğu, özellikle ağır araçların mal bırakmak için girdiği sokaklar tahribata uğrarken, vatandaşların takılıp düşmelerine ya da yağmur sularının üzerlerine sıçramasına neden olan tahribatlar, onarım ekiplerince gideriliyor. Yıldırım Belediyesi kendi bünyesindeki Beton, Parke ve Bordür Üretim Tesisi ve Asfalt Üretim Tesisi ile ihtiyacını karşılayan bir belediye olarak da önemli tasarruf kazanımı sağlıyor.

YAŞAMI KOLAYLAŞTIRACAK HİZMETLER

Cadde ve sokaklardaki her türlü yetersizliği tespit ederek planlanan programlar dahilinde iyileştirmeler yaptıklarını vurgulayan Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, “Yıldırım’daki yaşam standartlarını üst seviyeye çıkararak vatandaşların günlük yaşamlarını kolaylaştıracak çalışmalar yapmaya devam ediyoruz. Mahallelerimizi cadde ve sokaklarıyla, çevre düzeniyle, çocuk oyun alanları ve parklarıyla yaşanabilir hale getirerek, vatandaşlarımızın sosyal yaşam kalitesini yükseltiyoruz. Yıldırımlı vatandaşlarımıza en iyi hizmeti vermek için titiz çalışmalar yürütüyoruz. Yıldırım’ın en önemli sorunlarından biri olan ulaşım sorununu da yaptığımız yol yenileme ve yeni imar yolu oluşturma çalışmalarıyla gideriyoruz. Son üç ayda ilçemizde yıpranmış asfaltın ve yeni açılan yolların kaplama asfalt miktarı 489 ton iken, mevcut mahallelerde asfalt ve yama uygulama miktarı 7 bin 516 ton oldu. İlçemizin cadde ve sokaklarına uygulanan bordür 2 bin 527 metre olurken, uygulanan parke miktarı 3 bin 948 metrekareye ulaştı” diye konuştu.

YENİ ASFALT TESİSİ

Beton, Parke ve Bordür Üretim Tesisi ve Asfalt Üretim Tesisi ile kendi ihtiyacını karşılayan bir belediye olarak önemli tasarruf sağladıklarının altını çizen Başkan Edebali, “İlçemizde yürüttüğümüz altyapı çalışmalarında belediyemiz bünyesindeki Beton, Parke ve Bordür Üretim Tesisi ve Asfalt Üretim Tesisi ile gereken malzeme ihtiyacını karşılayan, kendi kendine yeten bir yerel yönetim olarak önemli tasarruf sağlıyoruz. Tam otomatik toplama robotu, beton plak üretim makinesi, çimento helezonu ve tartım sistemi, kum tankları, 10 adet kalıp ve 2 adet beton mikseri ile üretim yapan Beton, Parke ve Bordür Üretim Tesisi sayesinde gereken üretimi gerçekleştiriyoruz. Karapınar’daki Beton, Parke ve Bordür Üretim Tesisimizin arazisi içinde yer alan eski, tamir maliyetleri ya çok yüksek olan ya da tamire cevap vermeyen asfalt plentini kaderine terk etmek yerine, ekonomiye kazandırmak adına, mevcut ihale yasası hükümlerine göre asfalt plentinin satışı için ihaleye çıktık. İhale sürecinde atıl durumdaki asfalt üretim plentini değerinin üstünde bir fiyata satarak, hizmetlerimizin aksamaması için, ulaşımı daha kolay olan Gürsu’daki arazimiz üzerine yeni bir asfalt plenti kurduk. Üretim fonksiyonları eskisine göre yüzde 100 artan tesisimizle aynı zamanda yüzde 30 yakıt tasarrufu da sağlıyoruz. Asfalt serimleri ve yeni imar yollarıyla ilçemizde ulaşımı kesintisiz hale getiriyoruz. Gün geçtikçe Yıldırım’ı modern, yaşanabilir ve ideal şehir konumuna getiriyoruz” ifadelerini kullandı.